7szlaki.php_pl

Szlaki turystyczne


Beskid Wyspowy to pojedyncze szczyty, rozległe doliny i szerokie przełęcze. Najwyższym szczytem Beskidu Wyspowego jest Mogielnica, 1173 m n.p.m, z której rozciąga się przepiękna panorama na Gorce.
Wiele szlaków Beskidu Wyspowego należy do łatwych i średnio trudnych i nie wymaga specjalnego przygotowania. Trasami tymi można wędrować całą rodziną, bez względu na wiek.


Szczyrzyc to doskonałe miejsce do wypadów w Gorce, Pieniny, Beskid Sądecki i okolice Zakopanego. Wiele tras można opracować wspólnie na miejscu. Posiadamy bardzo dokładne mapy i znamy wiele ciekawych miejsc.


Godny uwagi jest Szlak Papieski: Wadowice, Kalwaria, Łagiewniki.
25 km od Szczyrzyca znajdują się dwie kopalnie soli: Wieliczka (bardziej znana) i Bochnia (najstarsza kopalnia soli na świecie).
Polecamy również najpiękniejszą w Polsce górską trasę kolejową Chabówka-Nowy Sącz.

Najbardziej popularne szlaki w naszej okolicy to:
  • Czarny szlak ze Szczyrzyca na Księżą Górę do punktu widokowego. Z wieży widokowej na Księżej Górze można podziwiać rozległą panoramę okolicznych wzgórz.
  • Zielony szlak Ciecień-Grodzisko. Na grani szlak czarny na Księżą Górę łączy się ze szlakiem zielonym, który prowadzi przez wszystkie szczyty w paśmie Cietnia. Idąc w lewo spod wieży widokowej dochodzimy do szczytu góry Ciecień (829 m.n.p.m), natomiast w prawo na szczyt Grodzisko (619 m.n.p.m).
  • Ze Szczyrzyca do wsi Krzesławice na Diabelski Kamień. Dojazd dla zmotoryzowanych asfaltową drogą w stronę Dobczyc. Trasa piesza i rowerowa prowadzi szlakiem czarnym ze Szczyrzyca przez Mogiłki i Smykań - obok naszego gospodarstwa agroturystycznego Koziarnia. Na rozwidleniu dróg pod Koziarnią skręcamy w prawo i dochodzimy do lasu, a następnie leśną drogą docieramy do Diabelskiego Kamienia. Całość trasy 4 km lub 1 godzina pieszo.
  • Szlak żółty Szczyrzyc - droga klasztorna - przełęcz pomiędzy księżą górą a cietniem. Długość 4 km, Czas przejścia: 1 godz. 15 min.

Doskonałe informacje i opisy Beskidu Wyspowego można znaleźć na stronie: www.beskidwyspowy.prv.pl


Zabytki kultury


Szczyrzyc słynie z klasztoru Ojców Cystersów, który został założony w 1234 r. W klasztorze mieści się muzeum, w którym można podziwiać takie dzieła, jak zbiór pergaminowych manuskryptów, krzyż dobrej drogi z XV w, płaskorzeźbione votum za ocalenie klasztoru, kolekcję kielichów mszalnych, zabytkowe meble.
W klasztorze mieści się najstarszy browar w Polsce z roku 1623 ( aktualnie w remoncie).Na granicy wsi Pogorzany i Krzesławice leży ogromna skała o nazwie Diabelski Kamień, a pod nią pustelnia oraz wiekowa kapliczka należąca do Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce. Innym ważnym obiektem tego szlaku w okolicy Szczyrzyca jest kościół w Jodłowniku.W oddalonym o 12 km mieście Dobczyce wysoko nad zaporą wodną Jeziora Dobczyckiego znajduje się zamek z 1311 r. W zamku mieści się między innymi sala tortur używana od XIV do XVIII wieku, w której można zobaczyć oryginalne narzędzia tortur. U podnóża zamku znajduje się skansen budownictwa ludowego z okolic Dobczyc i Myślenic. Z punktu widokowego na zamku rozciąga się przepiękna panorama na Jezioro Dobczyckie oraz okoliczne góry.Więcej opisów zabytków można znaleźć w Internecie pod hasłem Beskid Wyspowy.
szlaki
Oferta Baza noclegowa Nasza kuchnia Aktywny wypoczynek Winnica Szlaki turystyczne i zabytki Galeria Aktualności
pl gb de
© Lorek Niewitała